Biztosan vásároltál már valamit online. Az egyik legkényelmesebb megoldás, főleg karácsony előtt, amikor nem akar az ember plázákban tömegben aszalódni.
Pár kattintás és csak otthon kell lennie valakinek, amikor jön a futár a csomaggal.
De mi a helyzet akkor, ha te vagy az, aki szeretnél online árulni?
Először is érdemes körbejárni azt, hogy van-e értelme online árulni a termékedet? Autót pl. nem biztos, ugyanis az emberek szeretik megnézni élőben, kipróbálni, elmenni vele próbakörre.
Az első amit javaslok, hogy készíts üzleti tervet, hogy lásd, vajon megéri, hogy legyen webáruházad? Mennyi a webáruház létrehozásának és havi üzemeltetésének költsége, mennyi lesz a marketing költséged stb.. Ha fizikai terméket szeretnél értékesíteni, szállítás, csomagolás mennyibe fog kerülni?
Ha mindezeket a kérdéseket körbejártad el kell döntened, hogy milyen vállalkozási formában szeretnéd a webáruházad üzemeltetni. Ugyanis már magánszemélyként is működtethetsz webshopot, annyi az elvárás, hogy számlaképesnek kell lenned. Beszélj könyvelővel, ugyanis ő tud segíteni, hogy melyik vállalkozási forma az, amelyik neked a legoptimálisabb megoldás.
Akár alanyi adómentes Katás vállalkozóként is lehet webáruházad. (ha szellemi terméket értékesítész például.)
Amiknek utána kell nézned
-
Törvényi előírások, jogi szabályozás
- A webáruház üzemeltetés kereskedelmi tevékenységnek számít. Ezért az adott önkormányzat jegyzőjénél kereskedelmi tevékenység bejelentési kötelezettséged van.
- Tevékenységi körödben szerepelnie kell a 4791 – Csomagküldő, internetes kiskereskedelem tevékenységnek.
- Webáruház üzemeltetés esetén nincs szükség szakképesítésre.
- Ha csomagolod a termékeidet, akkor érdemes utána érdeklődni a környezetvédelmi termékdíjnak attól, akitől veszed a csomagolóanyagot. (benne van a csomagolóanyag árában vagy sincs.)
- Ha speciális terméket akarsz értékesíteni, vagy olyan terméket, aminek árusítása engedélyköteles, szakhatósági engedély beszerzése szükséges.
- A weboldal kötelező elemei:
- Impresszum/Kapcsolat menüpont:
– Név, székhely, levelezési cím, email cím
– Adószámod, cégjegyzékszámod, nyilvántartó cégbíróság neve.
– A tárhely szolgáltatód székhelye, telephelye, az elérhetősége.
– Engedélyköteles termékekhez kapcsolódó engedélyek.
- Általános szerződési feltételek
Ne te írd meg, hacsaknem vagy jogász. Mindenképpen konzultálj szakemberrel!
Nem elegendő, hogy szöveges formában is fent van a weboldaladon, letölthető, pdf formátumban is elérhetővé kell tenni a vásárlóknak.
- Adatkezelési nyilatkozat/Adatvédelmi tájékoztató
Javaslom,hogy GDPR-ben járta szakemberrel egyeztess!
- A vásárlónak küldött csomagnak tartalmaznia kell:
- A kinyomtatott tájékoztatót a 14 munkanapon belüli, indoklás nélküli elállási jogáról. Nem kell megindokolnia a vevőnek, hogy miért áll el a vásárlástól miután megkapta a terméket. Itt érdemes tájékoztatni a visszaküldés és a pénzvisszafizetés menetéről.
Vannak kivételek: pl. romlandó áruk (élelmiszerek), üzemanyag, virágküldemények stb. (a teljes listáért mindig ellenőrizd az aktuális jogszabályokat és egyeztess szakemberrel)
- A számlát.
- A garancia levelet (ha van).
Folytatásban a logisztikai, marketing, fizetési, számlázási és egyéb témákat járjuk körbe.
A bejegyzés II. részét itt találod!