Ha van weboldalad, saját vállalkozásod, vagy készítettél már marketing anyagot biztosan hallottad már azt a kifejezést, hogy stock fotó, stock grafika, stock zene, stock video.
Ha nincsenek saját jogtiszta anyagaid, amiket fel lehet tenni a weboldaladra, marketing anyagaidra akkor a fotós, grafikus által készített fényképek, illusztrációk mellett a stock anyagok használatát javasoljuk.
Ebben a cikkben arról írok, hogy mik is ezek a stock képanyagok, hogyan érdemes használni őket és hogyan ne használd őket.
Mik azok a stock képanyagok?
Olyan fényképek, illusztrációk, ikonok, amelyeket értékesítési céllal készítettek harmadik fél számára üzleti vagy magán felhasználás céljából marketing anyagokon, weboldalon, csomagoláson, könyvborítón stb.
Vannak ingyenes, szabadon felhasználható anyagok és vannak olyanok, amelyek használatáért fizetni kell.
A legtöbb stock képanyagot tömörítő gyűjtőoldal bizonyos stílusra vagy témára szakosodott.
Mennyire hatásosak a stock képanyagok?
Az anyagok sokkal hatásosabbak lehetnek, ha módosítjuk őket, a vállalkozásod igényeinek megfelelően szabjuk testre őket és egyfajta egyediséget adunk hozzájuk. A stock képanyagok igazából akkor a leghatásosabbak, ha nem látszik rajtuk, hogy stock képek, illusztrációk stb. A Nielsen Csoport tanulmánya szerint a stock fotókat inkább ignorálják az emberek, ha nem igazi emberek szerepelnek rajtuk.
A stock anyagok nagy előnye a különböző meghatározott céllal készített anyagokhoz képest, könnyű a használatuk, és olcsóak. Néhány óra alatt összegyűjthetőek és letölthetőek a szükséges anyagok.
Tehát a legjobb módja a stock anyagok használatának az, ha olyan képeket keresel, amelyek valósnak tűnnek.
Milyen használatra vonatkozó licenc típusok vannak?
Elég sok fajtájuk létezik. A három fő típus:
Mennyibe kerül, ha stock oldalról szeretnél képet letölteni?
Ha alacsony költségvetéssel számolsz, akkor számodra az ingyenes stock oldalakat ajánlom. Pl. Pixabay, Pexels.
Annyi hátrányuk van, hogy az onnan származó képek gyakrabban szembe jöhetnek mások marketing anyagai, weboldalain.
Vannak olyan stock oldalak, ahol képenként kell fizetni, van ahol előfizetéses rendszerben havonta pl. x számú képet tölthetsz le.
Arra figyelj, hogy bizonyos használati lehetőség speciális elvárásokat támaszt – főleg igaz ez a Creative Commons anyagokra -.
A Creative Commons (CC) licenc jelentése: számos nyilvános szerzői jogi licenc egyike, ami megengedi az ingyenes felhasználását egy egyébként copyright-al ellátott anyagnak. A CC licenc használatos, amikor a szerző másoknak ad jogot a megosztásra, használatra, és különböző anyagok elkészítésére, ami a szerző által készített anyag felhasználásán alapul.
Az alábbi típusai vannak ezeknek a speciális elvárásoknak:
A fentiekből látszik, hogy egy szabadon felhasználható anyagnál is van jó pár olyan szabály, amit használatuknál be kell tartani. Ezért nagyon fontos, hogy az ingyenes anyagoknál is figyelmesen olvasd el, hogy mi az elvárás, ha használni szeretnéd őket.
Stock anyagok lelőhelyei
Nagyon sok gyűjtőhely van, ahol megtalálhatod őket. Egyik jobb, mint a másik. Először is érdemes felmérned, hogy mennyit szánsz rájuk és mire van szükséged: rendszeresen lesz szükséged újabb anyagra, vagy csupán egy projecthez. Olyan anyagot szeretnél, ami ritkábban jön veled szembe a virtuális térben stb.
Ha rátaláltál a megfelelő képre, grafikára stb. mindig ellenőrizd az adott anyag jogi státuszát és felhasználhatóságát. Két feltétel van, aminek mindig nézz utána:
Használda TinEye (tineye.com-ot) erre a célra!
Forrás: https://99designs.com/blog/tips/stock-imagery/
Cimkék: